Python sebae (Krajta pismenková)
Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Hroznýšovití (Boidae)
Druh: Krajta písmenková (Python sebae)
velikost: Dorůstá okolo 5-6 metrů, obvykle však mívá jen 3,5 - 4 metry. Nejdelší exemplář měl údajně měřit 7,5 metru.
rozšíření: Senegal, Gambie, Mauritánie, Guinea Bissau, Guinea, Sierra Leone, Libérie, Pobřeží Slonoviny, Ghana, Togo, Benin, Nigérie, Kamerun, Středoafrická republika, Mali, Niger, Čad, Sudán, Etiopie, Eritrea, Uganda, Zaire, Kongo, Gabun, Rwanda, Burundi, Tanzánie, Angola, Namíbie, Somálsko
zbarvení: je hnědé až šedohnědé, s červenohnědými až černými skvrnami na zádech. Skvrny jsou od středu světlé, a směrem k okrajům tmavší, až černé. Podobné, pravidelné skvrny tvaru půlměsíce se táhnou i po bocích hada. Klínovitá hlava s dvěma světlými pruhy u oka, a výraznými receptory na horní , je jen nevýrazně oddělena od těla.
povaha: Krajta pismenková se považuje za nejagresivnější krajtu ze všech ne-li dokonce ze všech hadů. Z mích zkušeností mužu řici ze toto chovaní neni až tak přesne muj samec je agresivní jen v určitých situacích a samice téměř vubec. Vyplíva z toho že ne každá pismenkatice je velice agresivní spiše je to kus od kusu.
potrava lov:Krajta loví různé plazy a savce. Velikost kořisti je závislá na velikosti hada. V dospělosti je schopná zabít a pozřít díky roztažitelné spodní čelisti i velké savce jako např. antilopy, opice atd. Kořist polyká jako všichni hadi od hlavy a polkne zvíře, které má i několikrát větší obvod než had sám. Jsou známy i útoky na člověka. Je to jedna z mála krajt, která po neúspěšném útoku pronásleduje na vzdálenost několika desítek metrů kořist, kterou se jí nepodařilo dobře uchopit. Vydrží velmi dlouho bez potravy.
chov: Tak jako všichni velcí hadi, potřebuje i krajta písmenková velké, dobře zajištěné terárium, velikost teraria pro adult krajtu by měla byt aspon 250x125x125cm . Jako substrát můžeme použít např. směs písku a štěrku, nebo zvolit tzv. sterilní chov, kdy podlahu terária tvoří dřevěný rošt, nebo jiný hladký a omyvatelný materiál. Nezbytná je bytelná a velká vodní nádrž, kterou krajta písmenková často navštěvuje. Teplotu udržujeme na 25 - 32°C přes den, v noci můžeme nechat klesnout teplotu až k 20°C. Jedinci z přírody - zvláště z jihu Afriky by měli 2 - 4 měsíce zimovat.
rozmnožování: K páření dochází zhruba v listopadu až březnu. Dospělé hady můžeme k páření stimulovat snížením teploty asi na 22°C a zkrácením dne na 8 - 10 hodin při častém, ale jemném rosení. Samice naklade asi 20 - 80 vajec (podle velikosti samice), které po vzoru mnohých krajt zahřívají vlastním tělem. Mláďata se líhnou při inkubační teplotě 30°C za 70 - 80 dní. Jsou kolem 70 cm dlouhá a ihned po prvním svlečení s chutí loví dospělé myši. Zdržují se převážně v okolí vodních zdrojů. Bývají kousavá a s přibývajícím věkem se to většinou nelepší. Pohlavní dospělosti dosahují už ve 2 - 4 letech, pářit se začínají přibližně ve velikosti těsně přes 2-3 metry samice i více.
ohrožení a ochrana: Krajty jsou na mnoha místech vyhubeny. Byly loveny kvůli kůži a také proto, že se jí lidé báli díky jejím velkým rozměrům. Krajty také zabíjejí domácí zvířata a bývají proto zabíjeny i u lidských obydlí.
autor fotografie lebky pan Pavel Zuber
rozdíl mezi Python sebae sebae a python sebae natalensis
V levo Python sebae seba. V pravo Python sebae natalensis